Bijgewerkt: 12 april 2025

La Niña is geëindigd

Nieuws -> Weer

Bron: Climate Governance
12-04-2025

Na slechts een paar maanden La Niña-condities (Spaans voor Het Meisje) is de tropische Stille Oceaan nu ENSO-neutraal (El Niño-Southern Oscillation) en meteorologen verwachten dat dit tot en met de zomer op het noordelijk halfrond zo zal blijven. Neutraal is ook de meest waarschijnlijke toestand tot en met de herfst (meer dan 50% kans)- meldt Climate Governance.

El Niño-Zuidelijke Oscillatie (ENSO) is een wereldwijd klimaatverschijnsel dat voortkomt uit variaties in wind en zeeoppervlaktetemperaturen boven de tropische Stille Oceaan. Deze variaties vertonen een onregelmatig patroon, maar vertonen wel enige schijn van cycli. Het optreden van ENSO is niet voorspelbaar.

Het beïnvloedt het klimaat van een groot deel van de tropen en subtropen en heeft verbindingen (teleconnecties) met gebieden op hogere breedtegraden. De opwarmende fase van de zeeoppervlaktetemperatuur staat bekend als "El Niño" en de afkoelende fase als "La Niña". De Zuidelijke Oscillatie is de bijbehorende atmosferische oscillatie, die gepaard gaat met de verandering van de zeetemperatuur.

Hoe weten we dat La Niña voorbij is? Onze belangrijkste maatstaf voor ENSO is de oppervlaktetemperatuur van de oceaan in het Niño-3.4-gebied in de oost-centrale Stille Oceaan. De oppervlaktetemperatuur in dit gebied wordt vergeleken met het langetermijngemiddelde, wat ons een index oplevert die aangeeft hoeveel het water warmer of kouder is dan gemiddeld.

Foto Amstelveen
(Bron NOAA Climate.gov - 2025)

Deze animatie toont de wekelijkse zeeoppervlaktetemperaturen in de Stille Oceaan vergeleken met het gemiddelde van eind januari tot begin april 2025

De oranje en rode gebieden waren warmer dan gemiddeld; de blauwe gebieden waren koeler dan gemiddeld. De koeler dan gemiddelde zeeoppervlaktetemperaturen van La Niña in het belangrijke ENSO-meetgebied van de tropische Stille Oceaan (aangegeven met een zwart kader) zijn de afgelopen weken afgenomen. Animatie van NOAA Climate.gov, gebaseerd op Coral Reef Watch-gegevens en kaarten van NOAA View.

De langetermijn is momenteel 1991-2020 (daarover later meer!). De La Niña-drempel is een Niño-3.4-index van ten minste -0,5 °C (-0,9 °F). Met de Niño-3.4-index van maart 2025 van -0,01 °C (d.w.z. vrijwel identiek aan het gemiddelde van 1991-2020) volgens onze meest betrouwbare dataset voor de zeeoppervlaktetemperatuur (ERSSTv5), kunnen we met zekerheid zeggen dat La Niña voorbij is.



Amstelveenweb.com is niet verantwoordelijk voor de inhoud van de nieuwsberichten.