Vuurwerk en huisdieren
Nieuws -> InformatiefBron: AmiVedi
14-12-2009
Amivedi-Nederland bestaat al ruim 75 jaar en is een  landelijke vrijwilligersorganisatie die als taak heeft het registreren van  vermiste en gevonden huisdieren in Nederland, met als doel deze huisdieren te  herenigen met hun eigenaar. 
  Door de inzet van Amivedi en de samenwerking met  dierenasiels, dierenartsen en dierenambulances worden jaarlijks ruim 30.000  huisdieren herenigd met hun eigenaar. Het werk van Amivedi wordt mogelijk  gemaakt door honderden vrijwilligers. 
  Dagelijks raken er honderden huisdieren vermist, en dat  zorgt voor veel verdriet bij hun eigenaren. In de dagen voor Oud- en Nieuwjaar,  en tijdens de Nieuwjaarsnacht lopen nog eens extra veel huisdieren in paniek  weg door het afsteken van vuurwerk. Heel veel honden en katten zijn panisch  voor vuurwerk, maar ook vogels kunnen flink in de stress raken.
  

(AmiVedi - 2009)
Het logo van AmiVedi
Amivedi zet enkele tips op een rijtje om uw huisdier de jaarlijkse traditie van geknal en herrie goed door te laten komen en om te voorkomen dat uw huisdier in paniek de benen neemt.
- Houdt uw dieren binnen, sluit ramen en gordijnen. Doe het licht aan in de ruimtes waar de dieren kunnen komen, dat maakt de lichtflitsen van het vuurwerk minder intensief. Zet wat hardere muziek van radio of tv aan. Let op: wel een tv-zender zonder vuurwerk, bijvoorbeeld MTV.
- Geef katten de gelegenheid om weg te kunnen kruipen, bijvoorbeeld op de slaapkamer, waar ze onder het bed kunnen. Ook de kelder kan een goede plaats zijn. Sluit het kattenluikje!
- Honden ruim voor 24.00 uur uitgelijnd uitlaten en niet in de buurt van groepjes mensen die mogelijk al vroeg vuurwerk afsteken. Zorg ervoor dat uw huisdier een kokertje om zijn nek heeft met uw naam en telefoonnummer, maar nog beter is het dier chippen. Wel controleren of de gegevens in de databank zijn ingebracht.
- Kalmeringstabletjes bij de dierenarts halen, enkele uren van tevoren ingeven, (gewicht van de hond of kat meenemen). Er zijn ook homeopathische producten.
- Zelf thuis blijven (en geen vuurwerk afsteken) en rustig blijven, zodat de hond of kat steun heeft aan de baas. Het angstige gedrag op een normale manier benaderen, alsof er niets aan de hand is. Dus, negeren, niet aanhalen en niets zeggen (en vooral: dit volhouden), want aanhalen wordt gezien als een beloning, bevestiging van de vrees.
- Vogels in een kooi kunnen paniekerig reageren op vuurwerkgeknal. Een dikke deken over de kooi helpt soms, maar een rustig plekje (bijvoorbeeld in de kelderkast) is vaak nog beter.
- Naar een plaats gaan waar weinig vuurwerk wordt afgestoken, b.v. op het platteland.
Amivedi heeft meer dan 100 meldpunten, verspreid over het  land. Een gevonden of vermist dier kan kosteloos telefonisch worden aangemeld  bij het meldpunt in de betreffende regio. Alle meldingen van vermiste en  gevonden huisdieren worden geplaatst op de website www.amivedi.nl en de melders krijgen adviezen  wat ze verder kunnen doen om hun dier terug te vinden of om de eigenaar van een  dier te traceren. Bovendien kunnen mensen op de site ook zelf meekijken welke  dieren als vermist of gevonden gemeld worden.
    Vrijwilligers en  donateurs
  Amivedi is voor een aantal meldpunten nog op zoek naar vaste  vrijwilligers, die van huis uit willen meewerken aan de hereniging van vermiste  huisdieren met hun eigenaren. Lijkt dit dankbare vrijwilligerswerk iets voor u?  Bent u iemand met mens- en dierenliefde, neem dan contact op met het  secretariaat van Amivedi, telefonisch op nummer 088 - 006 46 00 of mail naar: secretariaat@amivedi.nl
  Wilt u Amivedi financieel steunen door voor € 5 per jaar  donateur te worden, of door middel van een eenmalige gift, mail dan naar: penningmeester@amivedi.nl

 
             
             
             
             
             
            

